HOW ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI CAN SAVE YOU TIME, STRESS, AND MONEY.

How rozwarstwienie siatkówki can Save You Time, Stress, and Money.

How rozwarstwienie siatkówki can Save You Time, Stress, and Money.

Blog Article

Dziecko z wrodzonym rozwarstwieniem siatkówki powinno być okresowo badane okulistycznie w celu stwierdzenia, czy nie dochodzi do powiększania się obszaru obwodowych zmian i czy ewentualnie nie jest konieczne wykonanie zabiegu laserowego.

Jednym z najbardziej skutecznych metod leczenia odwarstwionej siatkówki jest witrektomia– czyli operacyjne usunięcie ciała szklistego. Zastępuje się je gazem, płynem lub olejem oraz przyłożeniem siatkówki do naczyniówki i jej zalaserowaniem.

Pozwala to na przesyłanie drogą nerwową impulsów do mózgu, gdzie z kolei dochodzi do powstawania obrazu, czyli tego, co widzimy. To właśnie na siatkówce skupiają się promienie świetlne, które przedostając się do oka, przechodzą przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste.

Osobom z grupy ryzyka zaleca się częstsze wizyty okulistyczne (raz w roku). Objawy tj. męty, błyski, nagły ubytek w polu widzenia w postaci cienia bądź zasłony powinny zaniepokoić i skłonić każdego do szukania specjalistycznej pomocy.

Z pewnością są pewne predyspozycje do rodzinnego występowania. Dlatego osoby, u których krewnych – zwłaszcza pierwszego stopnia, stwierdzono rozwarstwienie, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka i powinni poddawać regularnym kontrolom okulistycznym.

Jest on podawany w postaci iniekcji do ciała szklistego. Po zabiegu pacjent przez kilka dni powinien utrzymywać taką pozycję głowy, aby bańka powietrza jak najmocniej dociskała odwarstwioną siatkówkę.

Rozwarstwienie siatkówki bywa uwarunkowane genetycznie, ale może być także związane z wiekiem. U osób starszych ciało szkliste, które wypełnia gałkę oczną, zaczyna się obkurczać i stopniowo oddzielać od siatkówki. Nie są to jednak jedyne przyczyny.

Często odwarstwienie bywa poprzedzone innymi, wcześniej wykrywanymi patologicznymi stanami tj. obecność ognisk degeneracji, otworów i dziur w siatkówce.

To choroba, która może spowodować częściową lub całkowitą utratę wzroku. Dowiedz się, na czym dokładnie polega, jakie daje symptomy i jak ją leczyć.

Do objawów podmiotowych zalicza się natomiast poruszanie się w trakcie ruchów oka obiektów rzucających cień na siatkówkę i przypominających wyglądem pajęczynki. Wśród takich objawów znajduje się również obniżona ostrość wzroku i ubytki w polu widzenia.

Wyniki leczenia chirurgicznego są bardzo dobre, szczególnie jeżeli nie doszło do odwarstwienia plamki.

cukrzyca – dochodzi do patologicznego tworzenia naczyń krwionośnych, rośnie ryzyko krwawienia do ciała szklistego,

Nie należy tego lekceważyć, gdyż w przypadku odwarstwienia siatkówki niezbędne jest natychmiastowe leczenie. W przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnej utraty wzroku. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Źródło: 123RF

W przypadku wysiękowego odklejenia się siatkówki oraz odklejenia rogówki oka, schorzenie rozwija się na skutek uszkodzenia naczyń lub komórek nabłonka barwnikowego i gromadzenia się płynu. Spowodowane jest to zmianami zapalnymi, w chorobach wrodzonych check here lub po operacji.

Report this page